PĚSTUJEME ORCHIDEJE

17.10.2020 14:46

Orchideje milují vzduch, nejlépe vlhký alespoň na 50 procent. No protože ve většině domácností nedosahuje vlhkost vzduchu ani 40 %, potřebují rostliny zvlhčování. Dostatečnou vlhkost vzduchu jim zajistí poprašování vodou z rozprašovače nebo speciální obal na květináč pro orchideje. 

Orchideje se přesazují obvykle jen jednou za dva až tři roky, častější intervaly jim nesvědčí. Kořeny mohou klidně vyplňovat celý květináč a rostlině to nevadí - pěstování v květináči je jen náhradou za epifytický způsob života, kdy orchidej roste přichycená na kůře stromů a kořeny visí volně ve vzduchu a nasávají vzdušnou vlhkost. Právě proto je tolik důležitý speciální, hrubozrnný a vzdušný substrát, ve kterém se k nim dostane dostatek vzduchu.

Průsvitné květináče jsou vhodné, ale nejsou nutnou podmínkou pro to, aby rostlina dobře prospívala. Její potřeby fotosyntézy stačí pokrýt i nadzemní části, případně kořeny na vrchu květináče, a ostatní mohou být i v šeru až tmě - důležitější je dostatek vzduchu. Samozřejmě záleží i na dostatku světla - pokud by ho bylo méně, je pomoc kořenů důležitější.

Jak zacházet s dceřinou odnoží?

Z očka na květním stvolu může někdy vyrůst nový stonek i s dvěma listy vzdušnými kořínky. Jde o novou odnož, dceřinou rostlinku, nazývanou též keiki.

  • Je možné ji oddělit a pěstovat samostatně, kdy časem doroste do velikosti původní rostliny.
  • Měla by být před oddělením od mateřské rostliny, která ji vyživuje, dostatečně silná, s bohatými kořeny, aby se uživila sama.
  • Zároveň by ale neměla přerůst a vyčerpat tak mateřskou rostlinu.
  • Mateřskou orchidej i dceřinou odnož je vhodné denně rosit a do vody přidat velmi malé množství tekutého hnojiva pro orchideje.