CO JE ŠANTA?

18.06.2024 21:47

Šanta působí jen na polovinu koček. Kočky, které k ní jsou vnímavé, na ni reagují s různě silnou intenzitou. Jak už název této bylinky napovídá, šanta kočičí velmi úzce souvisí s kočkami. Nejen, že je láká, ale má na ně silný až afrodiziakální účinek. Právě z toho důvodu, jak na kočky působí, je nazývána “kočičí kokain“. Kočky se v ní rády válejí, koušou její listy nebo se o ni otírají. Zdrojem příjemného účinku na kočky je organická látka nepetelakton, která se z šanty uvolňuje do vzduchu.

Nepetalakton je halucinogen, který obzvlášť silně působí právě na kočky (i lvy, tygry a další kočkovité šelmy). Zajímavostí je, že nepetalakton je součástí sekretu, který kočkovité šelmy vylučují žlázkami na hlavě. Proto jsou k němu velmi vnímavé.

Silný halucinogen v šantě kočičí způsobuje uvolnění svalů a navozuje příjemný pocit relaxace. Díky tomu, že šanta navíc obsahuje vonné oleje, citronelol, citral a třísloviny, její účinky se zesilují a působí na kočku podobně jako THC nebo LSD. Příjemné pocity trvají desítky minut, poté kočka většinou upadá do klidného spánku, protože šanta kočičí působí jako sedativum. Skvělou výhodou je, že je šanta naprosto neškodná a nezpůsobuje žádné negativní vedlejší účinky.  Nebyl vypozorován rozdíl mezi kočkami a kocoury, ale je známé, že koťata mladší 2 měsíců na šantu nereagují vůbec a často k ní dokonce projevují odpor. Vědci se domnívají, že citlivost na tuto bylinku je dědičná. Domnívají se, že rostlina láká kočky svou vůní záměrně, protože těm při jejich válení v porostu ulpí na kožichu šantová semínka. Ta pak kočky při svých toulkách roznesou po okolí a tím zajistí další rozšíření rostliny.